40-DS2M-940
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 40-DS2M-940 Synchro-Link synchronous timing belt with 940mm pitch circumference, 2mm pitch, 4mm face width, and 470 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives.
MODEL 40-DS2M-940
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
470
Overall Length
940 mm
Pitch
2 mm
Width
4 mm