300-DS8M-1200
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 300-DS8M-1200 Synchro-Link synchronous timing belt with 1200mm pitch circumference, 8mm pitch, 30mm face width, and 150 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 300-DS8M-1200
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
7.3
Material
Neoprene
Number of Teeth
150
Overall Length
1200 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DS8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Double Sided Super Torque Synchronous
Width
30 mm