9T5-245UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 9T5-245UG Synchro-Link synchronous timing belt with 245" pitch circumference, T5 pitch, 9" face width, and 49 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 9T5-245UG
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
49
Overall Length
245 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
9 mm