15T10-840UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 15T10-840UG Synchro-Link synchronous timing belt with 840mm pitch circumference, 10mm pitch, 15mm face width, and 84 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate synchronization.
MODEL 15T10-840UG
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
4.5
Material
Polyurethane
Number of Teeth
84
Overall Length
840 mm
Pitch
10 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T10
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
15 mm