100-S3M-219UK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-219UK Synchro-Link synchronous timing belt with 219mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 73 teeth. Polyurethane construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-219UK
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Height
2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
73
Overall Length
219 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Aramid
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Width
10 mm