60-S3M-312UK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-312UK Synchro-Link synchronous timing belt with 312mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 104 teeth. Polyurethane (UK) construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-312UK
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Height
2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
104
Overall Length
312 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Aramid
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Width
6 mm