60-S3M-588UK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-588UK Synchro-Link synchronous timing belt with 588mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 196 teeth. Polyurethane construction with glass cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-588UK
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Height
2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
196
Overall Length
588 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Aramid
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Width
6 mm