150-S3M-681UK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-681UK Synchro-Link synchronous timing belt with 681mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 227 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-681UK
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Height
2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
227
Overall Length
681 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Aramid
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Width
15 mm