60-S3M-900UK
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-900UK Synchro-Link synchronous timing belt with 900mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 300 teeth. Polyurethane construction with glass cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-900UK
BRAND
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Height
2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
300
Overall Length
900 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Aramid
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Width
6 mm