200-KPS14M-1190
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 200-KPS14M-1190 Synchro-Link synchronous timing belt with 1190mm pitch circumference, 14mm pitch, 20mm face width, and 85 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 200-KPS14M-1190
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Blue
Height
8.5
Material
Polyurethane
Number of Teeth
85
Overall Length
1190 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Aramid
Series
KPS14M
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
King Power Synchronous
Width
20 mm