D780H075
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bestorq D780H075 Dual Sided TIMING BELT
MODEL D780H075
BRAND
each
Contact supplier for technical support on: 877 773 9966
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Belt pitch
1/2 inch
Belt pitch length
78 in
Belt series
H double
Belt style
Synchronous
Belt Teeth
156
Belt width
0.75 in
Height
0.234 in
Outer material
Rubber
Tensile material
Fiberglass
Tooth profile
Standard timing
Key Features
  • Pitch Size: 0.500 inch, ensuring compatibility with standard timing belt systems for seamless integration.