We never sell your data to third parties
Bando 436L100G Synchro-Link L pitch synchronous belt with 4.36" pitch circumference and 0.100" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 436L100G
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$42.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black/White
Height
0.138
Length
43.5
Material
Neoprene
Number of Teeth
116
Overall Length
43-1/2 in
Pitch
3/8 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
L Series
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
1 in
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: L Series 116 Teeth 3/8 in Pitch 43-1/2 in Overall Length 1 in Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced Black/White
Features:
- Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
- Precision formed oil and heat resistant neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
- Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
- Seamless construction eliminates vibration
Specs:
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 116 |
| Pitch | 3/8 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 43-1/2 in |
| Color | Black/White |
| Width | 1 in |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Series | L Series |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-24