1400XXH500G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1400XXH500G Synchro-Link XXH pitch synchronous belt with 14.00" pitch circumference and 0.500" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 1400XXH500G
BRAND
SKU
681772
Overall Length
140 in
Width
5 in
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: XXH 112 Teeth 1-1/4 in Pitch 140 in Overall Length 5 in Width -22 to 194 deg F Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:140 in
  • Width:5 in