700XXH300G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 700XXH300G Synchro-Link XXH pitch synchronous belt with 7.00" pitch circumference and 0.300" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 700XXH300G
BRAND
SKU
681800
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.62
Material
Neoprene
Number of Teeth
56
Overall Length
70 in
Pitch
1-1/4 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
XXH
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
3 in
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: XXH 56 Teeth 1-1/4 in Pitch 70 in Overall Length 3 in Width -22 to 194 deg F Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
  • Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth56
Pitch1-1/4 in
Temperature Range-22 to 194 deg F Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length70 in
Width3 in