We never sell your data to third parties
Bando 828XL037G Synchro-Link XL pitch synchronous belt with 8.28" pitch circumference, 0.200" pitch, 0.037" face width, and 414 teeth. Fiberglass tensile cord construction provides precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring reliable power transmission.
MODEL 828XL037G
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$25.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.09
Number of teeth
414
Pitch
1/5" (0.2")
Pitch Length
82.8"
Width
0.37"
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > Synchronous Belts > Timing Belts
Bando Synchro-Link Timing Belt, Trapezoidal Synchronous, Series: XL Series, 414 Teeth, 1/5 in Pitch, 82.8 in Overall Length, 0.37 in Width, -30 to 90 deg C Ambient, Neoprene, Fiberglass Reinforced, Black/White
Features:
- Strong, helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
- Precision formed, oil and heat resistant neoprene teeth have a shear resistance equal to the tensile strength of the belt
- Tooth surface protected by a low friction, clean running, wear resistant woven nylon facing
- Seamless construction eliminates vibration
Specs:
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 414 |
| Pitch | 1/5 in |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 82.8 in |
| Color | Black/White |
| Width | 0.37 in |
| Type | Trapezoidal Synchronous |
| Series | XL Series |
Certifications/Standards:
ARPM Standard | RMA IP-24
1 year
| Brand | MCR Safety |
| Model | 2303XL |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 8/B173 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-797214 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | F724-10KZT-B7-G1 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E1320MXL019 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPW206-19 |