150MXL3.2G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150MXL3.2G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous belt with 1.50" pitch circumference and 0.0032" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise, zero-slip power transmission in miniature drives. Suitable for instrumentation, office equipment, and light-duty precision applications.
MODEL 150MXL3.2G
BRAND
SKU
682213
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 24
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
150
Overall Length
12 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
3.2 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 150 Teeth 0.08 in Pitch 12 in Overall Length 3.2 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:150
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:12 in
  • Width:3.2 mm