150MXL4.8G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150MXL4.8G Synchro-Link MXL (mini extra-light) pitch synchronous belt with 1.50" pitch circumference, 0.080" pitch, and 0.0048" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip in miniature drive applications.
MODEL 150MXL4.8G
BRAND
SKU
682214
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 16
Height
0.045
Number of Teeth
150
Overall Length
12 in
Pitch
0.08 in
Series
MXL
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4.8 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 150 Teeth 0.08 in Pitch 12 in Overall Length 4.8 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:150
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:12 in
  • Width:4.8 mm