158MXL3.2G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 158MXL3.2G Synchro-Link MXL pitch synchronous belt with 1.58" pitch circumference and 0.0032" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 158MXL3.2G
BRAND
SKU
682219
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 23
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
158
Overall Length
12.64 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
3.2 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 158 Teeth 0.08 in Pitch 12.64 in Overall Length 3.2 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth158
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length12.64 in
Width3.2 mm