180MXL6.4G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 180MXL6.4G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous belt with 1.80" pitch circumference and 0.0064" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise, zero-slip power transmission in miniature drives. Suitable for precision instruments and light-duty synchronization.
MODEL 180MXL6.4G
BRAND
SKU
682239
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
180
Overall Length
14.4 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
6.4 mm
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > Synchronous Belts > Timing Belts
Bando Synchro-Link Timing Belt, Trapezoidal Synchronous, Series: MXL, 180 Teeth, 0.08 in Pitch, 14.4 in Overall Length, 6.4 mm Width, -30 to 90 deg C Ambient, Neoprene, Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:180
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:14.4 in
  • Width:6.4 mm