240MXL4.8G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 240MXL4.8G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous belt with 2.40" pitch circumference and 0.0048" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise, zero-slip power transmission in miniature drives. Suitable for instrumentation, office equipment, and light-duty precision applications.
MODEL 240MXL4.8G
BRAND
SKU
682293
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
240
Overall Length
19.2 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4.8 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 240 Teeth 0.08 in Pitch 19.2 in Overall Length 4.8 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth240
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length19.2 in
Width4.8 mm