310MXL6.4G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 310MXL6.4G Synchro-Link MXL (mini extra-light) pitch synchronous belt with 3.10" pitch circumference, 0.080" pitch, and 0.0064" face width. Fiberglass tensile cord construction provides precise, zero-slip power transmission for miniature drives in instrumentation and light-duty applications.
MODEL 310MXL6.4G
BRAND
SKU
682354
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
310
Overall Length
24.8 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
6.4 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 310 Teeth 0.08 in Pitch 24.8 in Overall Length 6.4 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:310
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:24.8 in
  • Width:6.4 mm