336MXL4.8G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 336MXL4.8G Synchro-Link MXL (mini extra-light) pitch synchronous belt with 3.36" pitch circumference, 0.080" pitch, and 0.0048" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip in miniature drive applications.
MODEL 336MXL4.8G
BRAND
SKU
682380
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
336
Overall Length
26.88 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4.8 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 336 Teeth 0.08 in Pitch 26.88 in Overall Length 4.8 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth336
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length26.88 in
Width4.8 mm