355MXL6.4G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 355MXL6.4G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous belt with 3.55" pitch circumference and 0.0064" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip in miniature drive applications.
MODEL 355MXL6.4G
BRAND
SKU
682396
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
355
Overall Length
28.4 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
6.4 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 355 Teeth 0.08 in Pitch 28.4 in Overall Length 6.4 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth355
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length28.4 in
Width6.4 mm