358MXL4.8G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 358MXL4.8G Synchro-Link MXL (mini extra-light) pitch synchronous belt with 3.58" pitch circumference, 0.080" pitch, and 0.0048" face width. Fiberglass tensile cord construction provides precise speed ratio and zero-slip operation. Suitable for precision drives in instrumentation, office equipment, and light-duty power transmission applications.
MODEL 358MXL4.8G
BRAND
SKU
682398
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
358
Overall Length
28.64 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4.8 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 358 Teeth 0.08 in Pitch 28.64 in Overall Length 4.8 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Heavy torque loads won't fatigue this super strong cord
  • S and Z orientation of the cords aid in minimizing belt tracking problems
  • The tooth surface is protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth358
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length28.64 in
Width4.8 mm