400MXL3.2G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 400MXL3.2G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) timing belt with 4.00" pitch circumference and 0.0032" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise, zero-slip power transmission in miniature drives. Suitable for instrumentation, office equipment, and light-duty synchronous applications.
MODEL 400MXL3.2G
BRAND
SKU
682427
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 11
Height
0.045
Number of Teeth
400
Overall Length
32 in
Pitch
0.08 in
Series
MXL
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
3.2 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 400 Teeth 0.08 in Pitch 32 in Overall Length 3.2 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
  • Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth400
Pitch0.08 in
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length32 in
Width3.2 mm