61MXL6.4G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 61MXL6.4G Synchro-Link MXL (mini extra-light) pitch synchronous belt with 0.61" pitch circumference, 0.080" pitch, and 0.0064" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip in miniature power transmission applications.
MODEL 61MXL6.4G
BRAND
SKU
682527
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 14
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
61
Overall Length
4.88 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
6.4 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 61 Teeth 0.08 in Pitch 4.88 in Overall Length 6.4 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
  • Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:61
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:4.88 in
  • Width:6.4 mm