85MXL4.8G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 85MXL4.8G Synchro-Link MXL (0.080" pitch) synchronous timing belt with 0.85" pitch circumference and 0.0048" face width. Fiberglass tensile cord construction for precise, zero-slip power transmission in miniature drives. Suitable for light-duty precision equipment.
MODEL 85MXL4.8G
BRAND
SKU
682580
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 18
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.045
Material
Neoprene
Number of Teeth
85
Overall Length
6.8 in
Pitch
0.08 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
MXL
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4.8 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Trapezoidal Synchronous Series: MXL 85 Teeth 0.08 in Pitch 6.8 in Overall Length 4.8 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Strong helically wound fiberglass cords won't stretch or fatigue under high horsepower loads
  • Tooth surface protected by a low friction clean running wear resistant woven nylon facing
  • Seamless construction eliminates vibration
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:85
  • Pitch:0.08 in
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:6.8 in
  • Width:4.8 mm