187DL100G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 187DL100G Synchro-Link L pitch synchronous belt with 18.70" pitch circumference and 0.100" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 187DL100G
BRAND
SKU
682685
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.18
Length
18.75
Material
Neoprene
Number of Teeth
50
Overall Length
18-3/4 in
Pitch
3/8 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DL Series
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Double Sided Trapezoidal Synchronous
Width
1 in