320DL100G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 320DL100G Synchro-Link L pitch synchronous belt with 3.20" pitch circumference and 0.100" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 320DL100G
BRAND
SKU
682808
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.18
Length
31.875
Material
Neoprene
Number of Teeth
85
Overall Length
31-7/8 in
Pitch
3/8 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DL Series
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Double Sided Trapezoidal Synchronous
Width
1 in