356DXL037G
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 356DXL037G Synchro-Link XL pitch synchronous belt with 3.56" pitch circumference and 0.037" face width. Trapezoidal tooth profile with fiberglass tensile cord. Neoprene compound rated for continuous duty power transmission applications.
MODEL 356DXL037G
BRAND
SKU
682846
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
0.12
Material
Neoprene
Number of Teeth
178
Overall Length
35.6 in
Pitch
1/5 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
DXL
Temperature Range
-22 to 194 deg F Ambient
Type
Double Sided Trapezoidal Synchronous
Width
0.37 in