100-S4.5M-225
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S4.5M-225 Synchro-Link synchronous timing belt with 225mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 10mm face width, and 50 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S4.5M-225
BRAND
SKU
683271
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.7
Material
Neoprene
Number of Teeth
50
Overall Length
225 mm
Pitch
4.5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S4.5M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
10 mm