100-S4.5M-711
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S4.5M-711 Synchro-Link synchronous timing belt with 711mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 10mm face width, and 158 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S4.5M-711
BRAND
SKU
683287
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
158
Overall Length
711 mm
Pitch
4.5 mm
Width
10 mm