100-S4.5M-729
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S4.5M-729 Synchro-Link synchronous timing belt with 729mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 10mm face width, and 162 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate synchronization.
MODEL 100-S4.5M-729
BRAND
SKU
683288
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
162
Overall Length
729 mm
Pitch
4.5 mm
Width
10 mm