1000-S14M-3500
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1000-S14M-3500 Synchro-Link synchronous timing belt with 3500mm pitch circumference, 14mm pitch, 100mm face width, and 250 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1000-S14M-3500
BRAND
SKU
683318
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Number of Teeth
250
Overall Length
3500 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Type
Super Torque Synchronous
Width
100 mm