1200-S14M-2240
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1200-S14M-2240 Synchro-Link synchronous timing belt with 2240mm pitch circumference, 14mm pitch, 120mm face width, and 160 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1200-S14M-2240
BRAND
SKU
683427
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Neoprene
Number of Teeth
160
Overall Length
2240 mm
Pitch
14 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S14M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
120 mm