150-S4.5M-450
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S4.5M-450 Synchro-Link synchronous timing belt with 450mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 15mm face width, and 100 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S4.5M-450
BRAND
SKU
683541
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Height
2.7
Number of Teeth
100
Overall Length
450 mm
Pitch
4.5 mm
Series
S4.5M
Type
Super Torque Synchronous
Width
15 mm