150-S8M-2240
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S8M-2240 Synchro-Link synchronous timing belt with 2240mm pitch circumference, 8mm pitch, 15mm face width, and 280 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S8M-2240
BRAND
SKU
683584
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
280
Overall Length
2240 mm
Pitch
8 mm
Width
15 mm