250-S8M-1184
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 250-S8M-1184 Synchro-Link synchronous timing belt with 1184mm pitch circumference, 8mm pitch, 25mm face width, and 148 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 250-S8M-1184
BRAND
SKU
683823
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Neoprene
Number of Teeth
148
Overall Length
1184 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
25 mm