60-S4.5M-504
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S4.5M-504 Synchro-Link synchronous timing belt with 504mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 6mm face width, and 112 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate synchronization.
MODEL 60-S4.5M-504
BRAND
SKU
684356
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Height
2.7
Number of Teeth
112
Overall Length
504 mm
Pitch
4.5 mm
Series
S4.5M
Width
6 mm