4T5-215UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4T5-215UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 215mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise, zero-slip power transmission. Suitable for light-duty precision drives in automation and packaging equipment.
MODEL 4T5-215UG
BRAND
SKU
714450
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
43
Overall Length
215 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4 mm