4T5-340UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 4T5-340UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 340mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise, zero-slip power transmission. Suitable for precision drives in automation and light industrial equipment.
MODEL 4T5-340UG
BRAND
SKU
714489
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
68
Overall Length
340 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
4 mm