6T5-245UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 6T5-245UG Synchro-Link synchronous timing belt with 245mm pitch circumference, 5mm pitch, 6mm face width, and 49 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate positioning.
MODEL 6T5-245UG
BRAND
SKU
714712
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
49
Overall Length
245 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
6 mm