60-S3M-129
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-129 Synchro-Link synchronous timing belt with 129mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 43 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-129
BRAND
SKU
714872
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 8
Number of Teeth
43
Overall Length
129 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 43 Teeth 3 mm Pitch 129 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:43
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:129 mm
  • Width:6 mm