60-S2M-180
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S2M-180 Synchro-Link synchronous timing belt with 180mm pitch circumference, 2mm pitch, 6mm face width, and 90 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S2M-180
BRAND
SKU
715050
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.31
Material
Neoprene
Number of Teeth
90
Overall Length
180 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 90 Teeth 2 mm Pitch 180 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth90
Pitch2 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length180 mm
Width6 mm