60-S3M-249
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-249 Synchro-Link synchronous timing belt with 249mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 83 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-249
BRAND
SKU
715146
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Number of Teeth
83
Overall Length
249 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 83 Teeth 3 mm Pitch 249 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:83
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:249 mm
  • Width:6 mm