8T5-365UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 8T5-365UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 365mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate positioning.
MODEL 8T5-365UG
BRAND
SKU
715171
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
73
Overall Length
365 mm
Pitch
5 mm
Width
8 mm