60-S3M-276
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-276 Synchro-Link synchronous timing belt with 276mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 92 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-276
BRAND
SKU
715205
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 7
Number of Teeth
92
Overall Length
276 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 92 Teeth 3 mm Pitch 276 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth92
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length276 mm
Width6 mm