We never sell your data to third parties
Bando 60-S2M-328 Synchro-Link synchronous timing belt with 328mm pitch circumference, 2mm pitch, 6mm face width, and 164 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S2M-328
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$12.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
1.31
Material
Neoprene
Number of Teeth
164
Overall Length
328 mm
Pitch
2 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S2M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 164 Teeth 2 mm Pitch 328 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
- Smoother tooth engagement and direct contact of belt tooth top with the pulley grooves enables the belt to run quietly even at high speeds
- As the tooth meshes with the pulley grooves the cord lay forms an almost true circle minimizing the cantilever effect on the cords
- Results in reduced bending fatigue and longer service life
- No lubrication or re-tensioning required
Specs:
| Reinforced Material | Fiberglass |
|---|---|
| Number of Teeth | 164 |
| Pitch | 2 mm |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 328 mm |
| Width | 6 mm |
| Type | Super Torque Synchronous |
| Series | S2M |
Certifications/Standards:
RMA IP-24
| Brand | Maxi-Lift |
| Model | TT15X7 P O |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | Per.GFD209SPPB51 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSFD206-30MMG |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM028036025 |
| Brand | Deublin |
| Model | 557-000-201 |
| Brand | SMC |
| Model | MHW2-20D-M9PVSAPC |