60-S2M-372
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S2M-372 Synchro-Link synchronous timing belt with 372mm pitch circumference, 2mm pitch, 6mm face width, and 186 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S2M-372
BRAND
SKU
715288
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Height
1.31
Number of Teeth
186
Overall Length
372 mm
Pitch
2 mm
Series
S2M
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 186 Teeth 2 mm Pitch 372 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:186
  • Pitch:2 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:372 mm
  • Width:6 mm