10T5-300UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 10T5-300UG Synchro-Link synchronous timing belt with 300mm pitch circumference, 5mm pitch, 10mm face width, and 60 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 10T5-300UG
BRAND
SKU
715314
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
60
Overall Length
300 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
10 mm